Juraj Bartusz

From Monoskop
Jump to navigation Jump to search

Born 1933 in Kamenín, Slovakia. Sculptor and conceptual artist. In 1972 he started to work with the computer, cooperating with the computer programer Vladimír Haltenberger. Computer generated curves were used as a template for manufacturing rotational, human-like sculptures. The initial drawings were chosen from random series created by a computer. In 1998 founded Visual Arts and Intermedia FU TU Košice where he heads the Studio of Free Creativity 3D.

From the Profil interview: "Počítač vypočítal množstvo rôznych kriviek a pre ďalší postup som zvolil jednu z nich, náhodou, podľa čísla poradia, bez vizuálnej inšpekcie jej tvaru. Cieľom bolo eliminovať subjektívny výber krivky. Na základe počítačovej kresby sa vysústružilo rotačné teleso, ktoré som potom dotváral frézovaním, brúsením a leštením. Celý proces tvorby artefaktu pripomínal prácu konštruktéra a projekt bol urobený tak, aby podobné artefakty mohol podľa neho vytvoriť ktokoľvek."

Študoval na Vysokej škole umelecko-priemyslovej v Prahe a v roku 1962 sa presťahoval do Košíc. Patrí k prvým predstaviteľom minimalizmu, akcie a konceptu. Bol členom Klubu konkretistov, združenia Gerulata, Spoločnosti maďarských umelcov v (Česko)Slovensku. V rokoch 1990-1999 bol pedagógom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, od roku 1999 vedúci ateliéru Fakulty umenia na Technickej univerzite v Košiciach, kde ako pedagóg pôsobí dodnes. V roku 2004 dostal Munkácsyho cenu.

Works[edit]

Interviews[edit]

Literature[edit]

  • Zora Rusinová, "Juraj Bartusz", in Umenie akcie 1965-1989, ed. Zora Rusinová, Bratislava: Slovenská národná galéria, 2001, pp 131-138. (Slovak)

See also[edit]

Links[edit]